Kolka żółciowa
To najczęstszy objaw kamicy żółciowej. To napadowy, ostry, niezwykle silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu, promieniujący do prawego barku lub okolicy międzyłopatkowej.
Ból pojawia się najczęściej po obfitym, tłustym posiłku i trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Mogą mu towarzyszyć: niepokój, nadmierna potliwość, nudności i wymioty.
Jeśli kolce nie towarzyszą inne objawy, a występowała ona w przeszłości i ustępowała samoistnie lub po przyjęciu leków, można rozpocząć leczenie lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty, a wcześniej zaleconymi przez lekarza1.
E. Małecka-Panas, P. Daniel, Kamica żółciowa, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa, dostęp 27.02.2019
Kolka nerkowa
Kolka nerkowa jest typowym objawem kamicy nerkowej. To nagły, bardzo silny i ostry ból, umiejscowiony w okolicy nerki lub w dole brzucha.
Mogą mu towarzyszyć nudności lub wymioty, a mocz może mieć czerwony kolor ze względu na obecność krwi.
Osoby z rozpoznaną kamicą nerkową, u których typowe dolegliwości występowały w przeszłości i ustępowały w krótkim czasie (maks. kilku dni) i u których nie występują inne choroby – mogą same rozpocząć leczenie, przyjmując dostępne bez recepty i polecone wcześniej przez lekarza leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz pijąc duże ilości płynów (3-4 litry)2.
- R. Drabczyk, Kolka nerkowa, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa, dostęp 27.02.2019
Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba jelit objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Dotyczy 10% -20% populacji, 2 razy częściej chorują kobiety3.
Przyczyna IBS nie jest znana. Objawy utrzymują się pomimo braku zmian organicznych lub biochemicznych.
Przebieg choroby jest przewlekły i nawracający. Najczęstsze objawy to:4
bóle brzucha,
biegunka lub zaparcia
wzdęcia
śluz w kale
nudności, wymioty, zgaga
uczucie zmęczenia
zaburzenia miesiączkowania i częstomocz.
Leki rozkurczowe mogą być pomocne w redukowaniu objawów IBS4.
W. Bartnik, Zespół jelita drażliwego, https://www.mp.pl/zespol-jelita-drażliwego, dostęp 27.02.2019
P. Gajewski i wsp., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016, 1005-1007
Zespół bolesnego miesiączkowania
Pierwotne bolesne miesiączkowanie lub zespół bolesnego miesiączkowania (dysmenorrhoea) to silny ból i skurcze w podbrzuszu towarzyszące miesiączce. Dotyczy 40-50% miesiączkujących kobiet, z czego 80% to nastolatki5.
Ból pojawia się kilka godzin przed miesiączką lub zaraz po jej rozpoczęciu i trwa do 48-72 godzin. Zlokalizowany jest w dole brzucha oraz w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa5.
Jest spowodowany m.in. skurczem mięśni gładkich macicy6. Mogą mu towarzyszyć: nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy, drażliwość, zmęczenie oraz senność5.
A. Sękowska, Bolesne miesiączkowanie, https://www.mp.pl/medycynarodzinna/leczenie-bolu/185677,bolesne-miesiączkowanie, dostęp 27.02.2019
A., Drosdzol, V.Skrzypulec, Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, Ginekol Pol. 2008; 79: 499-503